Madera

by Marek on

Madera, czyli „wyspa wiecznej wiosny”, w każde wakacje przyciąga rzesze turystów. Położona na Oceanie Atlantyckim ok. 400 km na północ od Wysp Kanaryjskich jest prawdziwym rajem dla miłośników przyrody, a także pieszych wędrówek. Na tej portugalskiej wyspie znajduje się wiele klifów i gór, a w wodach ją otaczających można zaobserwować nawet wieloryby.

Madera – atrakcje na wczasy, plaże

Będąc na Maderze, warto zobaczyć Funchal – przepiękne miasto, które już od pierwszej chwili wywiera niesamowite wrażenie. Znajduje się tam okazały port, do którego zawijają statki wycieczkowe, a także zielone centrum i liczne ogrody na wzgórzach w pobliżu miasta. Dużą atrakcją są też wieczorne spacery po centrum.

Warto pojechać również do Porto Moniz, gdzie znajduje się wspaniały kompleks naturalnych basenów umiejscowionych w przybrzeżnych, wulkanicznych skałach. Duże wrażenie na turystach wywiera także punkt widokowy na Cabo Girao – najwyższym klifie na Maderze. Znajdująca się tam szklana platforma umożliwia obserwowanie plaży i roślinności z wysokości 580 metrów. Będąc na wyspie wiecznej wiosny koniecznie trzeba odwiedzić także Camara de Lobos i pospacerować w miasteczku, które upodobał sobie sam Winston Churchill.

Jachty na Wyspie Madera

Na wyspie znajduje się kilka niewielkich plaż, z których część umożliwia dostęp do oceanu. Plaże pokryte złocistym piaskiem, takie jak te w Calheta i Machico, zostały utworzone sztucznie dzięki piaskowi sprowadzonemu z Sahary. Prócz tego na Maderze można znaleźć plaże przygotowane dla turystów – żwirowane, kamieniste, a także betonowe ze specjalnymi drabinkami umożliwiającymi zejście do oceanu. Liczne naturalne plaże piaszczyste można znaleźć natomiast na pobliskiej wysepce Porto Santo.

Wulkaniczne gleby i łagodny klimat to idealne warunki dla bujnej roślinności. Nic dziwnego, że wyspa ta nazywana jest czasem „pływającym ogrodem”. Charakterystyczne dla Madery są lasy wawrzynowe Laurisilva, które zostały nawet wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto wśród kilkuset gatunków porastających wyspę, niemal 150 nie występuje nigdzie indziej. Prócz bujnej roślinności krajobraz bogaty jest w góry, skaliste klify oraz owoce, a także ogrom ryb znajdujących się w otaczającym wyspę oceanie.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Written by: Marek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *