Durres

by Marek on

Durres to zarówno spokojny kurort turystyczny nad Adriatykiem, jak i największy port Albanii. Miasto, co roku, jak magnes przyciąga nową rzeszę turystów chcących poznać wakacyjną stronę albańskich kurortów, spokojnie wypocząć na słonecznych plażach, a także poznać atrakcje i zwiedzić zabytki.

Miasto Durres położone jest w strefie klimatu podzwrotnikowego, dzięki temu lata są tutaj ciepłe i suche, a temperatura powietrza waha się od 23 do 25 stopni Celsjusza. Natomiast plaża w Durres ciągnie się kilometrami od samego portu wzdłuż Rruga Plazhi: ulicy, gdzie znajdują się wszelkie restauracje, hotele oraz kluby. Miasto przyciąga turystów także szeroką ofertą zabytków, które zdecydowanie warto zobaczyć podczas wakacji w Albanii.

Durres – zwiedzanie albańskiego kurortu

Co warto zobaczyć w Durres? Zacznijmy od tego, że miasto zostało założone w 625 r. p. n. e, w czasach greckich, pod nazwą kolonii Epidamnos. Miłośnicy architektury, którzy pragną udać się śladami antycznych przodków, niech zajrzą do pozostałości Rzymskiego amfiteatru. Był to największy taki obiekt na Bałkanach i mieścił aż 20 tysięcy widzów. W środku budowli znajdują się piękne bizantyjskie mozaiki. Niewątpliwą atrakcją w Durres jest Wielki meczet w Albanii wybudowany w 1967 roku. Innym obiektem religijnym wartym uwagi jest także Prawosławna katedra św. Pawła i św. Astiusa. Po zwiedzeniu tych świątyń warto udać się na spacer ulicą Shevget Bej. To właśnie przy niej znajdują się pozostałości rzymskiego Forum Romanum. Niedaleko odkryto także termy rzymskie.

Zabytki w Durres

Spacerując po Durres  należy pamiętać o Muzeum archeologicznym, gdzie znajdują się liczne eksponaty z czasów iliryjskich, greckich oraz rzymskich. Niektóre z nich pochodzą nawet z IV wieku przed naszą erą. Miłośnicy zamków z pewnością będą chcieli ujrzeć mury obronne i Wenecką wieże w porcie tego miasta. Niedaleko Durres znajduje się także Pałac Króla Zoga. Nie jest on jednak udostępniony dla zwiedzających. Ostatnią atrakcją w tym miejscu jest Centrum Kultury z teatrem Aleksandra Moisiu oraz dom rodzinny Aleksandra Moisu.

Z ciekawostek warto wiedzieć, że lokalnym przysmakiem miasta Durres jest Byrek, czyli ciasto francuskie wypełnione pysznym, rozpływającym się w ustach nadzieniem. Na uwagę zasługują też świeże owoce morza dostępne w restauracjach. Do Durres możemy przybyć autobusem z Tirany w cenie 140 leków lub taksówką za 20 euro. Oba środki transportu są dostępne także w mieście więc bez problemów dostaniemy się w każde miejsce w tym albańskim raju.

Written by: Marek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *