Riwiera Albańska

by Marek on

Słońce, krystalicznie czysta woda o lazurowym odcieniu oraz niezwykle bogata kultura z roku na rok przyciągają do Albanii coraz większą liczbę turystów. Zapierające dech w piersiach widoki i liczne atrakcje sprawiają, iż Riwiera Albańska, zlokalizowana na południu kraju, wzdłuż wybrzeża Morza Jońskiego, może śmiało konkurować z francuskim Lazurowym Wybrzeżem.

Klimat i atrakcje

Riwiera Albańska przyciąga m.in. wspaniałą słoneczną pogodą. Panuje tutaj klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego. Lata są na ogół suche i upalne. Średnie temperatury wahają się w granicach od 23 do 25 stopni Celsjusza. Za sprawą napływu gorącego zwrotnikowego powietrza znad Afryki słupek rtęci latem często sięga 40 kreski.

Wczasy w Albanii

Spędzając wakacje na Riwierze Albańskiej, warto się wybrać do Parku Narodowego Llogara, gdzie występują m.in. kozice, orzeł przedni oraz sęp płowy. Na terenie parku można uprawiać trekking górski. Wędrówki połoninami zapewnią zaś widok na bajkową panoramę Morza Jońskiego.

Nie można również zapomnieć o przepięknym mieście Wlora, które oferuje turystom szereg atrakcji. Długa i szeroka plaża, ciepła woda o urzekającej błękitnej barwie oraz liczne hotele i restauracje, serwujące dania lokalnej kuchni, zadowolą nawet najbardziej wymagających turystów. Miłośnicy zwiedzania koniecznie powinni się udać do Muzeum Etnograficznego, Niepodległości i Muzeum Historycznego.

Pasjonatów eksplorowania podwodnych głębin z pewnością zadowoli zaś wycieczka do wioseczki Borsh. Przy wybrzeżu znajduje się aż 150 ha plantacji cytryn, pomarańczy, a także gajów oliwnych. Amatorzy nurkowania w grotach mogą podziwiać tutaj zatopione wraki.

 Na uwagę zasługuje także Porto Palermo, czyli malownicza zatoka kusząca krystalicznie czystą turkusową wodą oraz zabytkową twierdzą, która stanowi pozostałość po okresie panowania osmańskiego.

Amatorzy słonecznych kąpieli znajdą na Riwierze Albańskiej długie bajkowe plaże, jednak większość z nich jest kamienista z przewagą niewielkich i drobnych kamyczków. Do najpiękniejszych plaż zalicza się m.in.: Jal, Filikuri, Palasę oraz Lukove.

Wczasy na albańskiej riwierze

Riwiera Albańska – raj wśród egzotyki

Dzięki swym niezaprzeczalnym walorom turystycznym Riwiera Albańska staje się coraz częściej wybieranym kierunkiem na wczasy. Ciepła słoneczna pogoda, lazurowa woda, egzotyczna roślinność oraz dobrze rozwinięta infrastruktura zaspokoją oczekiwania turystów, którzy chcą spędzić udane wakacje w Albanii.

Written by: Marek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *