Sycylia

by Marek on

Sycylia to włoska wyspa, która leży na Morzu Śródziemnym, ponadto jej brzegi oblewają Morze Tyreńskie oraz Morze Jońskie. Jest pełna ludzi nie tylko w okresie wakacyjnym, ponieważ na Sycylii mieszka ponad 5 mln. ludzi.

Klimat i przyroda

Sycylia posiada górzyste ukształtowanie terenu. Ponadto są tu zbiorniki wodne oraz rzeki. Na Sycylii znajduje się największy w Europie czynny wulkan jakim jest Etna. Zachwyca on swoimi rozmiarami. Etna ma ponad 3300 m wysokości. Ze względu na to, że jest to wciąż aktywny wulkan, jego wysokość ulega wciąż niewielkim wahaniom.

sycylia2

Jedynym jeziorem na wyspie jest Lago di Pergusa. Najdłuższą rzeką płynącą przez wyspę jest natomiast Salso.

Jeśli chodzi o temperaturę powietrza, na Sycylii panuje klimat śródziemnomorski. Oznacza to, że temperatura jest tu wysoka w zasadzie przez cały rok. Najcieplej jest jednak zdecydowanie w lecie. Ponadto, na Sycylii odnotowuje się niewielkie ilości opadów. Jedyne okresy w roku, gdy opady są wzmożone, to wczesna wiosna i późna jesień. jednakże, ze względu na wysokie temperatury, i fakt, że w ciągu kilkunastu minut potrafi się tu rozpogodzić, grunt po opadach bardzo szybko wysycha.

Zabytki na Sycylii

Wyjeżdżając na wakacje na Sycylię, koniecznie trzeba pamiętać o zarezerwowaniu wycieczki do Agrigento. Jest to miasto, w którym znajduje się Valle dei Templi, czyli tak zwana Dolina Świątyń. Została ona zapisana na liście Unesco i jest dumą wyspy.

Kolejna atrakcja wyspy to bez wątpienia Villa Romana del Casale. Jest to starożytna willa, która pozwala poznać sposób, w jaki żyli ludzie w tamtych czasach

Warto także odwiedzić wschodnią stronę Sycylii, na której znajduje się miasto Syrakuzy. Znajduje się tu olbrzymia nekropolia z czasów starożytnych. Ponadto, możemy tu zobaczyć stary teatr oraz inne budowle, który w oczywisty sposób nawiązują do kultury Starożytnej Grecji.

sycylia

Na Sycylię zdecydowanie najlepiej wybrać się w okresie letnim. Wtedy to, oprócz zwiedzania wyspy, będziemy czerpać przyjemność z kąpieli morskich oraz wylegiwania się na plaży.

Written by: Marek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *